Стан платівок
Критерії оцінки вінілових дисків
Міжнародні скорочення системи візуальної оцінки якості платівок та конвертів
УВАГА! Ми розуміємо, що оцінка стану – питання суб’єктивне, і не завжди можливо дати точний опис. Якщо Вас не задовольнить якість придбаних платівок, то товар підлягає поверненню без урахування вартості пересилання.
SS – Still Sealed – запечатана
M – Mint – нова, але відкрита платівка. Неграна або грана кілька разів. Диск та конверт не мають видимих дефектів.
NM – Near Mint – платівку програвали більше 2-3 разів. Вініл може мати незначні поверхневі потертості або волосяні подряпини від паперового конверта, які не впливають на якість звуку. Конверт може мати незначні злами або дефекти, що не псують його зовнішній вигляд.
EX – Excellent – платівка часто програвалася, але акуратно і з дотриманням основних правил користування та зберігання. На вінілі допускаються поверхневі подряпини і потертості, що не впливає на звук! На обкладинці допускаються потертості у вигляді незначних кіл (характерно для американських платівок), невеликі дефекти на кутах чи вигинах.
VG[++] – Very Good [++] – на платівці можливі зовнішні подряпини або потертості, що не викликають клацання, або викликають незначні маловідчутні клацання. При прослуховуванні можуть бути чутні незначні шуми та потріскування. Найчастіше це чути лише у тихих місцях.
VG[+] – Very Good[+] – платівка має не дуже хороший зовнішній вигляд, але звучить ще не погано. На поверхні присутні подряпини та потертості, що викликають незначні маловідчутні клацання, є ефект піску (пісочок у тихих місцях може бути від низького до середнього).
VG – Very Good – платівка програвалася велику кількість разів. На вінілі є подряпини та потертості. Конверт має значні дефекти чи розриви.
[+] або мінус [-] поруч із градацією означає, що стан платівки/конверта дещо вищий або нижчий від зазначеної градації.
Розшифровка скорочень у коментарях до опису платівок
2 LP’s – дві платівки у комплекті.
G/f. – gatefold – альбомний, що має розворот конверт.
7′ – семидюймова «маленька» платівка, що входить у комплект конкретного альбому. Наприклад Nazareth “Snaz”.
Archive copy – платівка із приватного архіву колекціонера, практично завжди у стані top copy. Може застосовуватись при продажу як рідкісного, так і звичайного видання, але в унікальному стані.
Audiophile sound/edition – аудіофільський звук. Тобто звук дуже високого класу, що досягається різними технічними способами. Платівки з такою відміткою практично завжди цінуються вище за звичайні видання.
Autograph – автограф виконавця. Найчастіше підвищує ціну на платівку.
Book/Booklet –
Bonus tracks – дополнительные композиции не вошедшие в оригинальную версию альбома.книжка/буклет, що входить до комплекту альбому. Часто містить фотографії та цікаву додаткову інформацію про альбом. Також підвищує вартість платівки.
Box – коробка, в яку містяться платівки. Як правило, це дорогі подарункові видання.
Calendar – календар, що входить до комплекту альбому. Наприклад Alice Cooper “Killer”.
Cards – листівки, картки, що входять до комплекту альбому. Також підвищують вартість платівки.
Catalogue list – каталог платівок фірми-виробника, як правило, з цінами та умовами замовлення. Зазвичай можна зустріти у платівках незалежних лейблів початку 80-х: Raplh Records тощо.
Compilation – добірка пісень із попередніх альбомів або синглів. Простіше кажучи – «збірка».
Club edition –платівка, видана за попередньою підпискою для членів якогось клубу. Часто має спрощене оформлення. Є цінністю для колекціонерів.
Colour vinyl –платівка, виготовлена з кольорового вінілу. Колір вінілу не впливає на якість звуку. Але візуально оцінити якість кольорового вінілу часто буває досить складно. Кольоровий вініл – додатковий аргумент для повішення ціни на платівку.
Complete – альбом у повному комплекті. Наприклад Pink Floyd “Dark side of the moon” з двома постерами та двома стікерами.
Cut-out –на конверті (як правило, у кутку) прорізана щілина або пробитий отвір або відрізаний куточок. Характерно для американських платівок. Іноді трапляється і на європейських виданнях. Існує думка, що таким чином виробники чи магазини відзначали знижений у ціні товар. Запечатана платівка може мати cut-out.
Flexi disc – гнучка платівка, що входить до комплекту альбому.
Flyer – рекламний лист невеликого розміру, вкладений у конверт.
Heavy vinyl – загальна назва для вінілових пластинок вагою більше 150 грамів. Часто на пластинках зустрічається вказівка 180 gr vinyl.
Gimmix cover – обкладинка-“сюрприз”, з різними “фокусами”, несподіванками, жартами тощо. Наприклад, обкладинка платівки Jethro Tull “Stand Up”.
Inner sleeve – внутрішній паперовий конверт, що входить до комплекту альбому. У ньому зберігається платівка. Часто на конверті розміщують тексти пісень, фотографії та корисну інформацію. Наявність цього конверта (якщо платівка комплектувалася ним спочатку) підвищує цінність платівки.
Insert –вкладка. Аркуш паперу з текстом або іншою інформацією, що має безпосереднє відношення до конкретної платівки. Наявність цього листа (якщо платівка комплектувалася ним спочатку) підвищує цінність платівки.
Limited edition – платівка, випущена обмеженим тиражем. Як правило, становлять інтерес для колекціонерів.
Maxi – максі сингл. Платівка, стандартного 12-ти дюймового розміру, записана на швидкості 45 обертів на хвилину, на відміну від традиційних 33 обертів на хвилину. Якість звуку максі синглів вища за якість звуку звичайних платівок. Часто максі сингли цінуються через наявність рідкісних композицій, які не увійшли до повноцінного альбому.
Mono – пластинка видана в моно варіанті. Часто для якісного відтворення монопластинки потрібно використовувати спеціальний картридж (головку) для відтворення монозапису. Звичайний картридж (стерео) теж воспроизводить монопластинку, але хуже спеціального картриджа. Іноді монокопії можуть стояти в кілька разів дорожче стереокопій. Иногда моно копии могут стоить в несколько раз дороже стерео копий. Іноді рівно наоборот. При цьому якість звучання монопластинки не уступає якості стереозапису, але є іншим.
Obi – бумажная лента, опоясывающая конверт японської пластинки. Обі переводиться на російську мову, як пояс для традиційного японського кімоно. Наличие Obi є унікальним привабливим доповненням до пластинки і підвищує її вартість.
Outer bag – зовнішній пакет (бумажний або пластиковий), що входить в комплект альбому. Приклад – Pink Floyd “Wish you were here”, випущений в Югославії, має 4 варіанти бумажного зовнішнього пакета.
Picture disc – пластинка з нанесеним на її поверхню малюнком або фотографією. Іноді має досить високу цінність для колекціонерів.
Postcard – поштова відкритка, що входить в комплект пластинки. Наприклад відкритка Pink Floyd “Wish you were here”. Наличие открыток підвищують вартість комплекту.
Poster – плакат, входящий в комплект альбому. Наличие постера практично завжди підвищує вартість пластинки. Іноді в кілька разів. Приклад: німецьке видання Jethro Tull “Benefit”. Ціна комплекту з плакатом мінімум в 10 разів вище ціни пластинки без плаката.
Private press – пластинка, видана на гроші самих музикантів. Як правило, такі пластинки досить редки і дороги.
Promo copy – пластинка, випущена для промоушена, для реклами і т.п. Як правило має чорно-білий лейбл, замість повноцветного. Чаще зустрічається в США і Японії, ніж в Європі. Багато хто вважає, що якість звуку цих видань вище, ніж на стандартних пластинках.
Promo list – доповнильний лист, несущий додаткову інформацію про виконавець. Можна зустріти в промо-копіях.
Radio station copy – пластинка з архіву радіостанції. Часто мають друк радіостанції або додатковий стікер з назвами пісень, наклеєний на конверт.
Remastered – пластинка містить запис, який пройшов повторний майстерінг (подробнее тут ), в результаті чого вона стала інакше звучати. Существуют как любители, так и противники ремастированного звука.
Round cover – конверт пластинки має закруглені угли. Наприклад, закриті хмарами (Pink Floyd).
Spoken words – пластинка із записом речей, декламацій і т.д.
Sticker – наклейка, що входить в комплект альбому.
Still sealed – запечатанная пластинка. Обычно стоит дороже распечатанной. В окремих випадках вартість пластинки може підвищитися в десятки разів.
Top copy –пластинка в ідеальному стані (м’ята). Вираз зазвичай застосовується при продажу редкого видання в унікальному стані.
Quadro – пластинки, написані для програвання на квадро апаратурі. Звичайні стереокартриджи також чудово справляються з цим вінілом. Ценится ентузіастами квадрозвука.